Anyakönyvi okiratok külföldről történő beszerzése
A Kínai Népköztársaságban klasszikus értelemben vett anyakönyvi kivonat nem létezik, az nem igényelhető.
Anyakönyvi események igazolása
Általánosságban elmondható, hogy az anyakönyvi események igazolására szolgáló okiratokat külföldi állampolgárnak személyesen lehet kikérni az illetékes hivataloknál. Ugyan léteznek weboldalak is, azonban a kínai tűzfal miatt kizárólag Kínából érhetőek el. Az ügyintézés nyelve kínai.
Amennyiben kínai állampolgár is érintett (pl.: házasság), úgy javasoljuk, hogy a kínai fél vegye fel a kapcsolatot a kínai hatóságokkal, tapasztalataink szerint gyorsabban beszerezhetők az okiratok.
Kiemelni kívánjuk továbbá, hogy A kínai Külügyminisztérium 2023. március 10-én jelentette be, hogy a Kínai Népköztársaság csatlakozik a külföldön felhasználásra kerülő közokiratok diplomáciai vagy konzuli hitelesítésének (felülhitelesítésének) mellőzéséről Hágában 1961. október 5-én aláírt egyezményhez. A csatlakozási okirat, melyet az ország 2023. március 8-án helyezett hivatalosan letétbe Hollandia Külügyminisztériumánál, 2023. november 7. napján lépett hatályba.
Ennek értelmében a külföldön felhasználandó szárazföldi kínai okiratok diplomáciai felülhitelesítését a kínai Külügyminisztérium és külügyi hivatalok által kiállított Apostille tanúsítványok váltották fel, így nagykövetségünk már nem végez diplomáciai felülhitelesítési tevékenységet. Megjegyezni kívánjuk, hogy az Apostille tanúsítvány kiállításának alapja egy kínai közjegyzői irat lehet, tehát magát az anyakönyvi eseményt igazoló okiratot (például születési orvosi igazolás vagy házassági kiskönyv) szükséges közjegyzői okiratba foglalni.
További információkért kérjük látogasson el a Kínai Népköztársaság Külügyminisztériumának hivatalos honlapjára: cs.mfa.gov.cn/zggmcg/fjzms
Születés
Születési orvosi igazolás a kórháztól kérhető, ahol az érintett személy született. 1996-tól elektronizálták a születések nyilvántartását, így az ezt követően születetettek esetében az intézmény ki tud állítani orvosi igazolást, azonban az ezt megelőző születések esetében papíralapú nyilvántartást vezettek, amely azonban nem teljeskörű.
A kórházak 1 orvosi igazolást állítanak ki, mely alapján a helyi közjegyzői irodák családi kapcsolatot igazoló iratot készítenek (akár úgy, hogy az orvosi igazolásról készítenek másolatot vagy az orvosi igazolás tartalmát összefoglalják).
A születési orvosi igazolás pótlását a kórháztól lehet kérni, főszabály szerint személyesen. Az eljárás ingyenes, azonban további „eredeti” okirat kiállítása nem lehetséges. A helyi szokások szerint egy helyi közjegyzői iroda állíthat ki a fent jelzett okirat alapján születést igazoló okiratot, egyéni díjszabás mellett.
Házasság
Kínában két külföldi állampolgár nem köthet házasságot, kínai állampolgár és külföldi állampolgár házasságkötésére azonban van mód. Kínában bejegyzett élettársi kapcsolat nem létesíthető.
Házasságkötés esetén a házastársak számára 2 házassági kiskönyv kerül kiállításra, mely okiratot a házasságkötés helye szerinti hivatalban lehet pótolni, főszabály szerint személyesen. Az eljárás ingyenes, azonban további „eredeti” okirat kiállítása nem lehetséges. A helyi szokások szerint egy helyi közjegyzői iroda állíthat ki a fent jelzett okirat alapján házasságkötést igazoló okiratot, egyéni díjszabás mellett.
Halál
Az elhalálozás tényét igazoló halotti bizonyítványt az elhunyt közvetlen családtagjai kérhetik a kórháztól.
Az eljárás ingyenes, azonban további „eredeti” okirat kiállítása nem lehetséges. A helyi szokások szerint egy helyi közjegyzői iroda állíthat ki a fent jelzett okirat alapján az elhalálozás tényét igazoló okiratot, egyéni díjszabás mellett.